sobota, 13 lutego 2016

niuanse rankingowe

Podczas Ogólnopolskiej konferencji sędziów szachowych we Wrocławiu FA Bogdan Obrochta przedstawił pułapki na jakie mogą natrafić sędziowie związane z Regulaminem klasyfikacyjnym i bazą zawodników CR (Centralnego rejestru). Jako, iż nie wszyscy bywają na Zebraniach, to części to przypomnę, a części uświadomię. Dodatkowo dodam też własne przemyślenia.
Jeżeli sędzia zaufa bazie pobranej z CR, to może mieć niespodziankę on i zawodnik, gdyż do obliczeń może przyjąć nieprawidłowy ranking utytułowanego zawodnika. Jeżeli ktoś walczy o kategorię, wówczas będzie miał nieprawidłowe przeświadczenie o aktualnych swoich możliwościach.

Ale po kolei:
 1. W Regulaminie klasyfikacyjnym znajdziemy, że:
  • mistrz ma ranking 2400/2200 (mistrz/mistrzyni)
  • mistrz FIDE 2300/2100
 2. W bazie pobranej z CR, jak i na stronie widzimy, że zawodnik ma tytuł FM
 3. Jednakże gdy zawodnik ma również tytuł mistrza, to ranking PZSzach przynależny z kategorii (czyli i tytułu) wynosi nie 2300 (bo FM) lecz 2400 (bo mistrz).
  Ale nie wszyscy FM są posiadaczami najwyższego tytułu szachowego przyznawanego przez PZSzach. Niektóre osoby mają km+, niektóre jeszcze niżej.
 4. Przeglądając CR bardziej wnikliwie, można na karcie zawodnika doszukać się w historii, jaką wcześniej miał zawodnik kategorię. Jednakże gdy komuś nadano kategorię sprzed powstania CR, to takiego wpisu historycznego nie ma. Wówczas nie będziemy wiedzieli czy FM ma tytuł mistrza, i czy wpisać 2300 czy 2400. Oczywiście można spytać zawodnika, jednak może on nie pamiętać, a jeżeli go tytuły nie interesowały to po prostu nie wiedzieć.
 5. Wielu sędziów nie oblicza, i nie wysyła norm na mistrza zawodnikom z tytułami FIDE, a przecież takie normy się im należą. Jest to tym bardziej ważne, kiedy FM może mieć nadany tytuł mistrza, co interesuje nie tylko zawodnika ale i jego przyszłych przeciwników.
 6. Jednakże interes przyszłych przeciwników spali na panewce, gdy tytuł nie będzie nadany z powodu nie uiszczenie opłaty do PZSzach za nadanie tytułu mistrza (w 2016 roku 100 zł). Dlatego Zarząd PZSzach mógłby się zastanowić nad polityką fiskalną i wziąć pod uwagę, że przynajmniej najwyższy tytuł  PZSzach powinien być bezpłatny.
  Moje skromne zdanie jest takie, że jeżeli czyjaś kategoria jest zależna od opłaty jego przeciwników, to bardzo źle świadczy o działaczach działających "dla dobra szachów". Gdyż ktoś może nie mieć upragnionej kategorii, gdyż ktoś inny nie opłacił swojej i ma o wiele niższy tytuł (kategorię) i mniejszy ranking niż by to wynikało z jego siły gry i uzyskanych rezultatów.
 7. W CR powinna być informacja o zawodnikach, których rankingi są inne niż sugerowane na pierwszej stronie karty zawodnika niezależnie kiedy został nadany tytuł.
 8. Aby  zamącić jeszcze trochę w kotle rankingowym jakim jest CR dodam, że któryś z administratorów CR nadał zawodnikowi z Ukrainy kategorię i CR nie uznaje jego tytułu FIDE
  karta w CR
  karta FIDE
 9. Nadmienię, że jest wielu zawodników bez polskiego obywatelstwa i oznaczenia federacji polskiej (POL) w FIDE rejestrowanych w CR z nadanymi kategoriami. Jest to zapewne wynik dawnych rejestracji gdy można było rejestrować zawodników bez ich zgody (a nawet wiedzy) i nadawać (już nielegalnie bo zabraniał (a raczej nie pozwalał) Regulamin ewidencyjny) polskie kategorie szachowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz