czwartek, 3 grudnia 2020

spojrzenie

Czy zawsze najważniejszy jest wynik sportowy?

W dzisiejszych czasach szachy to najczęściej sport. Najważniejszy jest wynik. Ba! Bywa, że wynik za wszelką cenę. Jednak nie chcę pisać o zboczonych szachistach korzystających z niecnych chwytów częściowo pokazanych w filmie Gambit królowej, nie wspominając nawet o krzemowych podpowiadaczach.

Dawniej często jedną z ważniejszych nagród turnieju była nagroda za piękno. Znana jest opowieść, jak Józef Piłsudski zasponsorował Mistrzostwa Polski w 1927 roku.

Organizatorzy otrzymali od Marszałka niebagatelną jak na ówczesne czasy kwotę 1000 zł z przeznaczeniem na jedną tylko nagrodę za najpiękniejszą partię turnieju. Działacze związkowi oraz działacze Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej, obawiając się, „że ryzykowne nastawienie turniejowej gry może wpłynąć ujemnie na ogólny poziom i wartość partii, zwrócili się do Piłsudskiego z prośbą, czy nie zechciałby zgodzić się na podzielenie tej nagrody”. Odpowiedź, jaką uzyskali, była charakterystyczna dla temperamentu Marszałka: „za najpiękniejszą partię turnieju przyznaję 2000 zł!”.
Czytaj więcej: https://old.histmag.org/Pasje-Komendanta-Jozefa-Pilsudskiego-20725/3

Inny cytat o celu szachisty:

Ja w szachach szukam piękna. Cieszę się gdy partia zawierała w sobie jakieś niesamowite możliwości kombinacyjne, czy po mojej, czy też po stronie przeciwnika. Piękno jest dla mnie większą nagrodą niż wynik. Wiem jednak, że dziś liczy się skuteczność nie piękno, ale nie jest to problem tylko szachów. To jest ogólnie problem sportu na świecie.
Czytaj więcej: https://smpd.pl/w-szachach-szukam-piekna/

 Kiedyś na nieistniejącym już forum Magazynu Szachista w jednym z konkursów dałem w miarę proste zadanie. Jak zaczęły nadchodzić rozwiązania, to się zdziwiłem i równocześnie zachwyciłem pewną odpowiedzią na nie. Większość uczestników miała podejście "szybko i skutecznie", jedna odpowiedź była "delikatna, subtelna". Nie jak artylerzysta lecz jak primabalerina zmierzała do wygranej.

Życzę radosnego spojrzenia na szachy. Jeżeli szachy nie dają radości, to coś jest nie tak.

białe szybko wygrywają

 Rozwiązanie zawodnika: 

1. Wh7+ K:h7 2. Gc2 z wygraną

Rozwiązanie problemisty:

1. Ge6
1. ... Wf4 2. Kg6 Wf6+ 3. K:f6 e4 4. Kg6
1. ... Wg4+ 2.G:g4 Kg8 3.Kf6 ~ 4.Gf5

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza