niedziela, 22 lutego 2015

Siła matująca

Siłę matującą określamy wówczas, gdy jeden z zawodników przekroczył czas do namysłu, a drugi ma go jeszcze choć odrobinę.
Jednakże partię uznaje się za remisową, jeżeli w końcowej pozycji przeciwnik, za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć, nie może zamatować króla zawodnika, który przekroczył czas.
Takim lub podobnym zdaniem kończy się wiele przepisów. Skrajnym przykładem jest, gdy zawodnik mający jeszcze choć odrobinę czasu na do namysłu ma samotnego króla, a jego przeciwnik (któremu chorągiewka na zegarze opadła) jeszcze figury i piony. Samotny król nie potrafi dać mata i pomimo przekroczenia czau do namysłu, wynikiem partii jest remis.
Siłę matującą określa sędzia (niezależnie czy zawodnik potrafi dać mata, czy nie potrafi) gdy jest reklamacja. Jak zawodnicy są świadomi (lub za bardzo nieświadomi i wierzący przeciwnikowi) to zgłaszają wynik i praktycznie po sprawie. Oczywiście źle zgłoszony wynik jeszcze można zareklamować ale wówczas sędzia decyduje co wpisać.
8.7  Po zakończeniu partii obaj zawodnicy powinni wpisać rezultat i podpisać oba formularze do zapisu partii. Jeżeli rezultat wpisano nieprawidłowo, jest on obowiązujący, chyba że sędzia podejmie inną decyzję.
Siłę matującą określa się robiąc analizę uwzględniając również samomata i mata pomocniczego. Podczas owej analizy (na szachownicy lub w głowie) można wykonywać wyłącznie prawidłowe posunięcia! Przykładem niech będzie reklamowana pozycja, z której po np. 12 posunięciach dwa skoczki z królem matują króla przeciwnika.

W pozycjach na  diagramach czarnym skończył się czas do namysłu i wykonania posunięć.

Diagram lewy:
Biały wygrywa bez względu kto jest na posunięciu, gdyż po dojściu czarnego pionka do pola g8 i promowaniu go na skoczka można dojść do pozycji matowej np. białe Kg3, Bg2 oraz czarne Kh1, Ng1.
Diagram środkowy:
Remis, gdyż po wszelkich prawidłowych posunięciach jest pat.
Diagram prawy:
Remis, gdyż wszelkimi dostępnymi posunięciami strona mająca czas do namysłu nie może dać mata. Na posunięciu jest czarny i jedynie przed matem (szachuje wieża h8) bronić mogłaby wieża g2 ale ... czarne nie mogą tego posunięcia wykonać bo nie mają na to czasu. Paradoksem jest to, że gdyby czarne miały chociaż ułamek sekundy, wykorzystałyby go przestawiając wieżę na g8, wówczas one by wygrały.

1 komentarz:

  1. Diagram 1: nie może powstać pozycja, o której napisałeś. Mamy wtedy obustronny szach. Chodziło pewnie o białego króla na g3, a nie h3.

    OdpowiedzUsuń