czwartek, 26 lutego 2015

Remis w kieszeni.Często bywa tak, że zawodnik jest pewien wygranej lecz ... wynikiem jest remis.
Takie przypadki są spowodowane tym o czym już pisałem
Jednakże partię uznaje się za remisową, jeżeli w końcowej pozycji przeciwnik, za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć, nie może zamatować króla przeciwnika.
Niekoniecznie musi być to "wygrana" z powodu przekroczenia czasu, może być i poprzez nieprawidłowe posunięcie. Przykład z forum www.szachowe.pl
Szachy szybkie.
Czarne mają samego króla, białe gońca i kilka pionów oraz króla, obaj zawodnicy są na dużym niedoczasie.
Białe w pośpiechu wykonują ruch c7-c8, przełączają zegar i wymieniają piona na wieże (brak hetmana pod ręką, a są ostatnie sekundy). Ostatecznie białe wygrały na czas, ale jaka powinna być decyzja sędziego, gdyby czarne zareklamowały?
Rozpatrzmy co mamy:
 1.  Białe nie zakończyły promocji, lecz zostawiły piona na c8 i przełączyły zegar.
  Jeżeli nie ma reklamacji i sędzia tego nie zauważy,a zawodnicy doszli do porozumienia (biały postawił wieżę, a przeciwnik nie interweniował), to gra się dalej bez konsekwencji.
 2. Białe wykonały nieprawidłowe posunięcie bo
  7.5.a {...}
  Jeżeli zawodnik postawił pionka na polu promocji, nacisnął zegar, ale nie zamienił pionka na promowaną figurę, to posunięcie jest nieprawidłowe. Pionek powinien być zamieniony na hetmana tego samego koloru.
 3. Jednak mamy szachy szybkie, gdzie zauważone nieprawidłowe posunięcie kończy grę
  Nieprawidłowe posunięcie jest zakończone z chwilą uruchomienia zegara przeciwnika.
  Jeżeli sędzia zauważy tę nieprawidłowość, to powinien natychmiast przerwać partię i zaliczyć porażkę zawodnikowi, pod warunkiem, że jego przeciwnik nie wykonał jeszcze następnego posunięcia.
  Jeżeli sędzia nie interweniuje, przeciwnik ma prawo do żądania przyznania mu zwycięstwa, pod warunkiem, że nie wykonał jeszcze swojego posunięcia.
 4. Jednak zawodnik grający czarnymi, mając samotnego króla, nie może dać mata. Dlatego czytamy dalej zacytowany przepis  A.4.b
  Jednakże partia kończy się remisem, jeśli powstała pozycja, w której przeciwnik nie może zamatować jego króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.
 5. Na końcu jest to, co napisałem w punkcie 1.
  Jeżeli przeciwnik nie reklamuje nieprawidłowości, a arbiter nie interweniuje, nieprawidłowe posunięcie jest ważne i partia powinna być kontynuowana. Po wykonaniu przez przeciwnika następnego posunięcia, nieprawidłowe posunięcie nie może być poprawione, chyba, że uzgodnili to obaj grający bez interwencji sędziego.
 6. Co by było jakby sędzia był przy partii i zauważył wspomnianą sytuację? O tym jest w A.4.d
  Jeżeli sędzia zobaczy, że oba króle są szachowane albo pionek stoi na polu promocji, to powinien zaczekać z podjęciem decyzji do czasu zakończenia następnego posunięcia.
  Jeżeli po wykonaniu następnego posunięcia nadal pozycja jest nieprawidłowa, to powinien zadeklarować remis w tej partii.
   Czyli jakby sędzia był świadkiem rozpatrywanej sytuacji, to byłoby tak jak było (zawodnicy doszli do porozumienia, a po następnym posunięciu (a nawet wcześniej) pozycja była już prawidłowa). Sędzia mógłby ewentualnie (rozpatrzenie sytuacji przy szachownicy np. reakcja przeciwnika, itp.) ukarać białego za nieprawidłowe posunięcie i przeszkadzanie w grze. Jednak bym nie przesadzał z karami, jak już to ostrzeżenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz