czwartek, 5 marca 2015

Niezatwierdzona kategoria

Przeczytałem na forum szachistów KPZSzach decyzję o niezatwierdzeniu kategorii w turniejach Flisaka.
Feryjne  Turnieje  Klasyfikacyjne:
na  V  i  IV  kat. szachową  http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_111/
na  III  i  II  kat. szachową  http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_112/ 

Turniej zorganizowany z pompą ale kłopoty były z sędziowaniem. O ciekawych sprawach można poczytać na forum.
Zaczęło się przed turniejem, bo sędziować miał sędzia III klasy. Zgodnie ze statusem sędziego szachowego aby turniej sędziował (jako sędzia główny) sędzia z III (trzecią) klasą musi mieć on na to zezwolenie właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego, na małych lokalnych imprezach. Takiego zezwolenia sędzia nie miał. Nie wnikam, czy zabiegał o zezwolenie i go nie otrzymał, czy założył, że obowiązuje wydane kiedyś na inny turniej, czy po prostu zlekceważył ów zapis. Tak czy siak, organizator i sędzia powinni być świadomi odpowiednich przepisów w tej sprawie. Sędzia jest też zobowiązany do poinformowania zawodników, że ekipa sędziowska jest uprawniony do prowadzenia zawodów.
W trakcie turnieju też były uwagi. Na lisie startowej znalazłem "niezdefiniowanego" zawodnika w środku listy (nr 22), zawodnika z Nowej Zelandii z V kategorią na końcu listy (jest to zgodne z przepisami ale nie powinien być kojarzony jako 34 lecz 11 numer), ów zawodnik grał i był liczony z 1200 (V kategoria) ale nic o tym nie ma w CR. Na forum opisano i inne "niedociągnięcia" np. granie partii towarzyskich przez sędziego.

Kategorie nie zostały zatwierdzone. Wysiłek i marzenia zawodników poszły w niebyt. Kto jest temu winien? Czy KEKiR (bo nie zatwierdziła chociaż partie były grane), czy sędzia bo nie dopełnił swoich obowiązków, czy organizator? Uważam, że z tej trójki tylko jeden jest bez winy.

2 komentarze:

 1. Czy jest dozwolone ciągłe "poprawianie" moich figur przez przeciwnika w czasie partii, choć stoją one idealnie na środku swoich pól na szachownicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli to przeszkadza, to można samemu z tym walczyć samemu poprawiając bierki przeciwnika (oczywiście na swoim posunięciu wyraźnie uprzedzając, że się poprawia), albo podziękować przeciwnikowi, albo zgłosić sędziemu.
   Takie natarczywe poprawianie może być złośliwe i mieć na celu zdenerwowanie przeciwnika, może też być podświadome jak ktoś jest pedantyczny i chce aby bierki stały nie tylko idealnie na środku ale i np. skoczki były zwrócone w odpowiednią stronę. Może też komuś przeszkadza, że bierki są na środku pól bo wówczas mogą nawzajem się zasłaniać i ktoś może wówczas nie widzieć wszystkich bierek.

   Usuń