poniedziałek, 4 maja 2015

kategoria z plusem

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że uzyskana norma na kategorię centralną oznaczona jest plusem a nawet może być dwoma plusami.
Regulamin klasyfikacyjny z marca 2014 roku odszedł od tej zasady i honoruje jedynie rozegranie (a raczej obliczenie) przynajmniej 9 partii o normy. Dlatego można uzyskać normę na I kategorię w turnieju pięciorundowym i nie mieć plusa, co powoduje niezmienność rankingu. Będzie się dwójką z normą ale nie II+ czyli 1800, a nie 1900. U kobiet jest podobnie ale nie 9 partii lecz 7 i nie 1900 lecz 1700.
Dwie małe normy (nie z 9 partii) to najczęściej będzie przynajmniej 9 partii i wówczas mając 2 (dwie) normy będzie się miało plusa (czyli zmiana rankingowa z 1800 na 1900 dla mężczyzn) ale jeszcze nie będzie to wystarczająca liczba partii do nadania I kategorii na którą potrzeba 17 partii. Grając tylko w turniejach pięciorundowych trzeba by mieć w 4 wynik odpowiadający normie.
Aby mieć nadaną kategorię oprócz pracy przy szachownicy należy również spełnić dodatkowe wymagania jak np. opłata za nadanie kategorii. Bez opłaty można mieć i z 10 norm jednak kategoria nie może być nadana. Niezatwierdzona kategoria nie upoważnia do jej używania tak przez delikwenta, jak i jego przeciwników.
Komunikat organizacyjno-finansowy PZSzach z 2015 roku
14.7. Nadanie tytułu lub kategorii i umieszczenie stosownego zapisu w Komunikacie KEKiR PZSzach nastąpi po przesłaniu, wraz z legitymacją zawodnika, kserokopii dowodu wpłaty odpowiedniej stawki na konto PZSzach. Wpłaty dokonuje wnioskodawca, tj. zawodnik, jego klub, względnie WZSzach. Nadanie tytułu krajowego lub I kategorii szachowej jest uwarunkowane uzyskaniem odpowiednich norm w turniejach uwzględnionych w systemie klasyfikacji i rankingu PZSzach oraz przekazanie przez organizatora turnieju do PZSzach opłat rejestracyjnych i rankingowych.
 Z zapisu 14.7 wynika, że jakby ktoś chciał być uczynnym i komuś opłacić nadanie normy to osobiście tego zrobić nie może ale może namówić klub delikwenta (np. poprzez zasponsorowanie klubu) lub jego WZSzach.

W 2011 roku pojawił się wpis na stronie PZSzach http://www.pzszach.pl/index.php?idm=5&idm2=187 (link już nieaktualny)
Komunikat Skarbnika PZSzach
  1. W załączonych plikach publikujemy wykaz osób, którym nadano kategorię lub tytuł, a nie odnotowano opłaty za ich nadanie.
  2. Jeżeli opłat dokonano zbiorczo z innymi i były one nie opisane dokładnie lub wcale to wpłaty mogły zostać zaksięgowane w innym miejscu – w takiej sytuacji prosimy o podanie wyczerpujących informacji.
  3. Jeżeli opłat nie dokonano – prosimy o uzupełnienie w trybie pilnym
Usunięcie osoby z pliku z zaległościami nastąpi w przypadku:
  1. Przesłania informacji o dokonanej wpłacie i zweryfikowaniu jej przez biuro
  2. Uregulowania zaległej opłaty
  3. Przesłanie kserokopii stron 0-1 + 8-9 legitymacji szachowej zawodnika potwierdzonej przez przedstawiciela związku wojewódzkiego.
  4. Pisemnej/mailowej rezygnacji z nadanego tytułu/kategorii – wówczas zostanie dokonana odpowiednia korekta w Centralnym Rejestrze.
Skarbnik PZSzach
Bogdan Jeżak
Tego wpisu na stronie pzszach.pl już nie ma (przynajmniej wyszukiwarka nie znajduje i nie ma w dziale Komunikaty skarbnika) a są starsze wpisy.
  • Czy to znaczy, że już nie można zrezygnować z nadanej a nieopłaconej kategorii?
  • Czy to znaczy, że jak ktoś jednak nie przekazał rezygnacji i nie dokonał opłaty to jego kategoria się uprawomocniła?
  • dlaczego komunikat skarbnika poszedł w niebyt?
Pytań można zadawać wiele, ale czy dostaniemy na wszystkie odpowiedzi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz