niedziela, 3 maja 2015

spóźniona decyzja

Na turnieju w Tarnowskich Górach była sytuacja z nowych przepisów FIDE.
A.4.b. Nieprawidłowe posunięcie jest zakończone z chwilą uruchomienia zegara przeciwnika.Jeżeli sędzia zauważy tę nieprawidłowość, to powinien natychmiast przerwać partię i zaliczyć porażkę zawodnikowi, pod warunkiem, że jego przeciwnik nie wykonał jeszcze następnego posunięcia.
Jeżeli sędzia nie interweniuje, przeciwnik ma prawo do żądania przyznania mu zwycięstwa, pod warunkiem, że nie wykonał jeszcze swojego posunięcia.
Jednakże partia kończy się remisem, jeśli powstała pozycja, w której przeciwnik nie może zamatować jego króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.
Jeżeli przeciwnik nie reklamuje nieprawidłowości, a arbiter nie interweniuje, nieprawidłowe posunięcie jest ważne i partia powinna być kontynuowana. Po wykonaniu przez przeciwnika następnego posunięcia, nieprawidłowe posunięcie nie może być poprawione, chyba, że uzgodnili to obaj grający bez interwencji sędziego.
Zawodnik zareklamował nieprawidłowe posunięcie ale nie od razu lecz po wykonaniu swojego posunięcia. Jednakże wykonując swoje ... zatwierdził (uprawomocnił) posunięcie przeciwnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz