czwartek, 5 listopada 2015

Czyżby idee Lenina wiecznie żywe?

W zamierzchłych czasach zanim powstał Regulamin kwalifikacyjny B. Jeżaka, był zapis, że można było otrzymać normę lub kategorię za wynik sportowy. Najczęściej nagradzało się wyniki juniorów w półfinałach MPJ czyli w rozgrywkach rmakroregionalnych kategoriami lub normami (II, II+, I, I+) różnie w różnych grupach wiekowych. Również zdobywca tytułu Mistrz Polski automatycznie otrzymywał tytuł/kategorię mistrza.
B.3. WYNIK SPORTOWY JAKO NORMA KLASYFIKACYJNA

B.3.1. Zaliczenie wyniku sportowego jako normy klasyfikacyjnej będzie następowało na podstawie Komunikatu Komisji Klasyfikacji i Rankingu, który jest wydawany w oparciu o wnioski odpowiednich pionów PZSzach, tj. sportowego i szkolenia.
B.3.2. W Komunikatach są zamieszczane wszystkie normy, kategorie i tytuły, które zostały nadane za wyniki na mistrzostwach świata, Europy, Polski seniorów i juniorów.
B.3.3. Do momentu ogłoszenia nowego komunikatu obowiązują dane z poprzedniego komunikatu.
B.3.4. Zalicza się dwukrotne wypełnienie normy na tytuł kandydata na mistrza, jeżeli zawodnik nie mający nadanej normy kandydackiej wypełni jednorazowo normę na tytuł mistrza krajowego
B.3.5 Zalicza się dwukrotne wypełnienie normy na pierwszą kategorię, jeżeli zawodnik nie mający nadanej normy na I kategorię wypełni jednorazowo normę na tytuł kandydata mistrza krajowego.
Z dniem 1 stycznia 2014 roku wszystkie regulaminy jakie powstały o nadawaniu kategorii szachowych (kwalifikacyjny i klasyfikacyjne) nie miały owego zapisu. Co za tym idzie, nie można otrzymać kategorii bez odpowiedniego wyniku punktowego uzyskanego w zawodach. Jednakże są zawodnicy, którzy otrzymali kategorię (lub normę) bez odpowiedniego wyniku w turnieju. Nie będę podawał linków do CR ale ciekawscy zainteresowani dotrą do odpowiednich danych w Centralnym Rankingu. Data turnieju to wówczas 0000-00-00/0000-00-00 a nazwa turnieju np. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików.
Czyli przepisu nie ma ale idee Lenina wiecznie żywe. Dlatego to co przebrzmiało trwa nadal i ma się dobrze.

PS
Czy czeka nas (może jeszcze w tym roku) następny Regulamin klasyfikacyjny z zapisem sprzed 2014 roku o możliwości otrzymania kategorii za wynik sportowy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz