czwartek, 26 listopada 2015

Zegar (świadomie?) przełączony?

Podczas 2015 Showdown in Saint Louis nastąpiło ciekawe zdarzenie z punktu widzenia sędziego. Otóż w partii blica (3+2) Nakamura - Caruana nastąpiło naciśnięcie zegara po postawieniu piona na polu promocji przez czarne. Można to obejrzeć w archiwum transmisji (2:42:40 lub/i 02:59:00 gdzie jest podwójna powtórka i uwagi komentatorów - Jennifer Shahade, Yasser Seirawan i Maurice'a Ashley).Czy przełączenie było świadome, czy przypadkowe? W przepisach nic nie ma o świadomym przełączeniu zegara lecz jest o świadomym wykonaniu posunięcia (4.3 {...} z zamiarem wykonania posunięcia).
Jednak we "wprowadzeniu do przepisów" jest apel FIDE:
Przepisy gry w szachy nie są w stanie objąć wszelkich sytuacji i przypadków, które mogłyby zaistnieć w czasie partii, ani też nie mogą jednoznacznie regulować wszystkich kwestii administracyjnych. W przypadkach, które nie są dokładnie uregulowane artykułami „Przepisów Gry FIDE“, prawidłowe orzeczenie powinno być wynikiem analizy sytuacji zbliżonych do omawianych w niniejszych przepisach. „Przepisy Gry FIDE“ zakładają, że sędziowie mają niezbędne kompetencje, są całkowicie obiektywni, a ich rozstrzygnięcia są logiczne i głęboko przemyślane. Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania problemu, zgodnie z zasadami sprawiedliwości i logiki, ale z uwzględnieniem specyficznych okoliczności. FIDE apeluje do wszystkich szachistów i federacji szachowych o przyjęcie tego punktu widzenia.
Na filmie widać, że Fabiano wyciągając rękę po dodatkowego hetmana stojącego za zegarem dotknął dźwigni, która się przełączyła. Gdyby zegar nie był aż tak delikatny, to "tyrpnięcie" dźwigni nie spowodowałoby jej przełączenia. Później, po postawieniu hetmana bezskutecznie naciskał dźwignię. Wówczas wkroczył sędzia.
Brawa dla sędziego za zauważenie przypadkowości w sytuacji i "puszczenia gry" (o ile zauważyłem, to ten sam co uczył So o nierobieniu notatek). Partia zakończyła się remisem.

PS
Basque Chess to gra równocześnie na dwu szachownicach różnymi kolorami. Coś w rodzaju symultany. Często spotykane w meczach korespondencyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz